MisKokulum Anne ve Çocuk Sağlığı Forumu
  #1  
Alt 21.06.08, 11:45
kibela24
Ziyaretci
 
Mesajlar: n/a
Standart Kusma

Bebeğim neden kusuyor?
Her anne baba zaman zaman bu endişeli soruyu sorar. Bebeklerde beslenmeden sonra sızıntı şeklinde görülen çıkarma normaldir. Araştırmalar, bebeklerin ilk 3 aylık döneminde yaklaşık yüzde 80’inin günde en az bir kere kustuğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak kusmanın değerlendirilmesi için zorlanmasız ve zorlanmalı olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Ailelerin bebeklerini bir uzmana şiddetli kustukları zamanlarda götürmeleri gerekir. Çünkü bu tür kusmalar herhangi bir hastalığın habercisi olabilir.
Eğer bebeğiniz kusma da zorlanmıyorsa….
Zorlanmaksızın kusma olarak adlandırılan bu durumda, bebek bunun için bir çaba sarf etmeden bazen az miktarda bazen de ağız dolusu bir ya da iki kez kusar. Bu tip kusmalar özellikle ilk aylarda bebek beslendikten kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Ancak kilo alımı normalse bu durum için endişe etmenize gerek yoktur. Üstelik bebeğiniz büyüdükçe kusmanın hafifleyerek tamamen ortadan kalkacağını bilmelisiniz.

Özellikle bebeğin emerken hava yutması, aşırı yavaş ya da hızlı emmesi, emzirildikten sonra gazının çıkarılmaması kusmasına yol açabilir. Eğer bebeğinizde kusma görülüyorsa, öncelikle besleme şeklinizi tekrar gözden geçirmenizde yarar vardır. Ancak hiçbir neden olmadan da bebeğinizin kusabileceğini bilmesiniz. Önemli olan onun aylık düzenli kilo alımının normal olup olmadığıdır.


Kusmanın diğer nedenleri nelerdir?
Başka bir kusma nedeni de, “Gastroözofagial Reflü”. Bu durum, daha çok zorlanmalı kusma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ancak zorlanmasız da olabiliyor. Gastroözofagial reflü, mide içeriğinin kendiliğinden yemek borusuna kaçışı olarak tanımlamak mümkündür. Bunun nedeni de, mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen kasılma yetersizliğidir. Bu durum, genel olarak bebeğin doğumundan sonraki 3 ile 10. gününde başlamaktadır. İlerleyen günlerde kusmalar giderek azalmaktadır. Annelerin bu tip kusmayı önlemek ya da azaltmak için yapmaları gereken şey, bebeklerini besledikten sonra 30 dakika kadar yarı oturur şeklinde kucaklarında tutmaktır. Buna rağmen bebeğin normal kilo alımı yavaşlamışsa Gastroözofagial reflü, tanısı konmuş bir bebeğe cerrahi müdahale gerekebileceğini bilmenizde yarar vardır.


Kusmada zorlanıyorsa…Zorlanmalı kusma, bebeğin sağlık sorunlarının önemli bulgularından biridir. Zorlanarak kusan bebek de, mide bulantıları ve öğürtüler görülür ve fışkırır tarzda kusmaktadırlar. Hatta küçük bebeklerde, bu zorlanma sonucu kusmuğun burundan gelmesi bile söz konusu olabilir. Elbette küçük bebeklerin mide bulantısını anlamak zordur. Ancak huzursuzluğu, renginin solması, tedirginlik, kusmadan sonra verdiğiniz besinleri yemek istememesi midesinin bulandığının belirtileri sayılabilir.


Özellikle yeni doğan bebekte ilk 24–36 saat arası görülen şiddetli kusmalar, sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklık olduğunun işaretlerinden biridir. Bu tip kusmaların en sık görülen nedenlerinden bazıları şöyle sıralanıyor;

Barsak tıkanıklığı,
Yemek borusunun mideye bağlandığı kısmın kapalı olması (özofagus atrezisi),
Barsak darlığı,
Barsağın belirli bölümlerinin olmaması,
Karın organlarının göğüs içinde fıtıklaşması,
Bir tip mide darlığı (pilor stenozu).

Bu tip sorunların, bir uzman tarafından acil müdahaleyi gerektirdiğini bilmenizde yarar vardır.


Doğumdan sonraki ilk günlerde kusmaya neden olan durumlar arasında; Enfeksiyonlar, doğumsal metabolizma hastalıkları, bebeğin anne karnında amnios sıvısını fazla yutması, bazı alerjiler (süt alerjisi gibi) sayılabilir.

Daha büyük çocuklarda ise kusmanın ana sebebi, enfeksiyonlardır. Çocuklar, bir çok enfeksiyon sırasında kusarlar. Gribal, boğaz ya da bronşit gibi yaşadıkları enfeksiyonel her durumda kusma görülür. Ancak kusmanın en sık görüldüğü enfeksiyon türleri ise; mide barsak, kulak, idrar yolu, menenjit-santral sinir sistemi enfeksiyonlarıdır.


Zehirlenmelerde de kusma görülür…
Zehirlenme çocukluk çağında sık yaşanılan bir durumdur. Fare zehri, böcek ya da tarım ilaçları, havagazı, doğalgaz, karbonmonoksit’ ten kaynaklanan zehirlenmeler kendini kusma ile belli edebiliyordur. Özellikle besin zehirlenmesinde en sık görülen bulgu; yine kusmadır.


Psikolojik kökenli de olabilir…
Küçücük bebekler de bile psikolojik nedenlerden dolayı kusma olabiliyor. Özellikle 0–1 yaş arasında yaşanan uyum bozukluğunun belirtilerinden bir tanesi de kusmadır. Anne ile bebek arasındaki ilişki bozuksa, anne sürekli gergin, huzursuzsa ve bebeğine sevgi ile yaklaşamıyorsa kusma sorunu ortaya çıkabilir. Gerginliği hisseden bebek, kusarak tepki gösterebilir. İştahsız çocuklar da annelerin ısrarla yemek yemesi için yaptıkları baskı sonrasında kusabilirler. Anne gereğinden fazla yemesi için zorluyorsa, bu kusma sürekli bir hal alabilir.


Kusma sırasında ne yapacaksınız?
Annelerin telaşa kapıldığı anlardan biri kusmadır. Çıkardıklarının soluk borusuna kaçma ihtimalini düşünen anneler, bebeklerine müdahale etmek isterler. Bebeğinizi kusma anında, yan ya da yüzüstü çeviriniz. Kusması bittikten sonra ağzında kalmış besin parçalarını elinizle ya da Steril bir bez yardımıyla çıkarınız. Böylece hava yollarını açmış ve rahatlatmış olursunuz.


Ne zaman doktora götürülmelidir?

Kusma çok şiddetli ve günde üçten fazla görülüyorsa acilen bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Ayrıca kusmayla birlikte ateş, öksürük ve diğer enfeksiyonel bulgular da varsa, kusmuk kanlı ya da yeşil renkli safralı bir görünümdeyse de zaman kaybedilmemelidir.

Kusma bir hastalık mıdır?
Bebeklerde kusmanın her şeyden önce bir hastalık değil de bir bulgu olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü kusma bir hastalığa bağlı olarak gelişmektedir. Bu durumda bebeğe uygulanacak tedavinin temelinde direk olarak kusmaya yönelik değil, kusmaya neden olan hastalığın ne olabileceğinden yola çıkılması önem taşımaktadır. Bebekte kusmanın yol açtığı hastalık bulunduğu zaman buna uygulanacak tedavi sonrasında kusma da ortadan kalkmaktadır.

Kusan bir bebeğe bir uzmana danışmadan, kusma önleyici ilaçlar vermemek gerekmektedir. Eğer sadece mide bulantısının kesilmesi doğrultusunda bir tedavi uygulanırsa yalnızca kusma engellenir. Oysa önemli olan kusmaya neden olan hastalığı tedavi etmektir.


Bebeğiniz kusuyorsa ne yapmalısınız?
Bebeğinizin kusmasını önlemek için emzirdikten hemen sonra yatırmayınız.
Gazını çıkartınız.
Kusma anında bebeğinizi yan veya yüzüstü çeviriniz.
Kusma durana kadar katı gıdaları bebeğinize vermeyiniz.
Hava yolunun açık kalmasını sağlamak için bebeğin ağzının içini yabancı maddelerden temizleyiniz.
Eğer bebeğinizin kusması çok şiddetli ise ve günde üçten fazla şiddetli kusma oluyorsa, kusmanın içinde kan veya yeşil renkli safra görülüyorsa acil olarak doktorunuzu arayınız.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 03.10.11, 15:21
EVREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
 
Ruh Hali:
Üyelik tarihi: Feb 2009
Yaş: 37
Mesajlar: 14.397
Tecrübe Puanı: 340
EVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond repute
Standart

Alıntı:
mavilim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ya Kızlar Bebeğim 3-4 Gndür Günde 1 Yada Iki Kez Kusuyor Neden . Ama Bir Türlü Cözemedim
Canım çok Yediği Için Olur Fazlasını çıkartır Bence çok Telaş Edilcek Bişy Değildir Ama
Kusma Miktarı önemli Tabi çok Kusuyorsa Yani Hemen Hemen Yediğinin Tamamını çıartıyorsa Bir Kan Tahlili Ve Idrar Tahlili Yaptırtsan Iyi Olur Ama Kusma Miktarı Azsa çok önemsemene Gerek Yok Normal
__________________

[img]
http://www.miskokulum.com/resim/SEVGi.jpg[/img]Alıntı ile Cevapla
EVREN 'e 2 kişi teşekkür etti.
hayallerim  (03.10.11), toprağım  (03.10.11)
  #3  
Alt 03.10.11, 15:25
toprağım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Krizantem
 
Ruh Hali:
Üyelik tarihi: Sep 2009
Yaş: 37
Mesajlar: 8.647
Tecrübe Puanı: 200
toprağım has a reputation beyond reputetoprağım has a reputation beyond reputetoprağım has a reputation beyond reputetoprağım has a reputation beyond reputetoprağım has a reputation beyond reputetoprağım has a reputation beyond reputetoprağım has a reputation beyond reputetoprağım has a reputation beyond reputetoprağım has a reputation beyond reputetoprağım has a reputation beyond reputetoprağım has a reputation beyond repute
Standart

mine cim evrenin dediklerine katılıyorum bebeklerde normal fazlasını çıkarıyodur topişte çok kusardı
__________________
TOPRAK CANDIR YAŞAMDIR HAYATTIR.TOPRAK HERŞEYDİR...HERŞEYİM CANIM OĞLUM TOPRAĞIM......
Alıntı ile Cevapla
The Following User Says Thank You to toprağım For This Useful Post:
EVREN (04.10.11)
  #4  
Alt 03.10.11, 15:33
bebegim_kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Lilyum
 
Ruh Hali:
Üyelik tarihi: Jun 2010
Yaş: 37
Mesajlar: 1.530
Tecrübe Puanı: 102
bebegim_kaan has a reputation beyond reputebebegim_kaan has a reputation beyond reputebebegim_kaan has a reputation beyond reputebebegim_kaan has a reputation beyond reputebebegim_kaan has a reputation beyond reputebebegim_kaan has a reputation beyond reputebebegim_kaan has a reputation beyond reputebebegim_kaan has a reputation beyond reputebebegim_kaan has a reputation beyond reputebebegim_kaan has a reputation beyond reputebebegim_kaan has a reputation beyond repute
Standart

canım bencede bebegin fazlasını kusuyor kimi bebek kusarak büyüyor telaş edilecek bir durum değil
__________________

Alıntı ile Cevapla
bebegim_kaan 'e 3 kişi teşekkür etti.
EVREN (04.10.11), hayallerim  (03.10.11), toprağım  (03.10.11)
  #5  
Alt 09.05.13, 13:28
 
Üyelik tarihi: May 2013
Yaş: 34
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
erkizbesik is an unknown quantity at this point
Standart

Güzel bilgi teşekkürler
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 30.11.13, 14:32
 
Üyelik tarihi: Oct 2013
Yaş: 31
Mesajlar: 102
Tecrübe Puanı: 17
cananyakut is an unknown quantity at this point
Standart

canım çok yeiği için kusuyordur fazlasını çıkarıryordur
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bebekler, kusar, kusma, mide bulantısı, neden, reflüKonuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:08.


Anne ve Bebek Sağlığı Forumu
 
 

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.1.0 ©2007, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369