ARAÇ AMORTİSMANI NASIL ALINIR?

Araç Değer Kaybı hesaplama

Trafik kazalarına her gün yüzlerce araç karışmaktadır. Bir trafik çarpışması durumunda, kendi sigorta poliçemiz aracımızdaki veya diğer sürücünün aracındaki hasarları karşılayabilir. Araç sahipleri için ciddi sonuçlar doğurabilecek değer kaybını gözden kaçırmak kolaydır. Bu makalede aracınızın değer kaybını nasıl telafi edebileceğinizi açıklayacağız. Bu makalede, zararınızı tazmin etmek için trafik kazası davasının nasıl açılacağı anlatılacaktır. Değer kaybı ile ilgili sorularınız için bu sayfanın altındaki formu doldurabilirsiniz.

Araçlarda değer kaybı nedir?

Bir kazadan sonra aracınızın değeri ikinci el piyasasında düşecektir. Aracınızı ne kadar iyi onarırsanız onarın, değeri düşecektir. Örneğin bagaj kapağı veya kaput gibi parçalar yetkili bir serviste orijinalleri ile değiştirilmişse aracınızın değeri etkilenecektir.

Tramer Kayıtları, aracınızın bir kazadan sonra değer kaybetmesinin başlıca nedenidir. Bu kayıtlar, alıcıların kaza yapmış bir aracı satın alma eğilimini azaltacaktır. Aracın boyasında veya parçalarında yapılan en ufak bir değişiklik de aracın değerini etkileyebilir.

Bir aracın değerinin düşmesine neden olabilecek faktörler nelerdir?

Kazanın son 2 yıl içinde gerçekleşmiş olması.
Kazanın sizin hatanız olmaması.
3- Aracınızın 36 yaşından büyük olmaması.
Aracınızın toplam değerinin sorun olmaması.

Kanada’da bir dava için zaman aşımı süresi nedir?

Bu tür davalar, kaza nedeninin belirlendiği tarihten itibaren iki yıl içinde açılabilir. Bir kazanın üzerinden 10 yıldan fazla bir süre geçmişse, uğranılan zarara veya buna kimin neden olduğuna bakılmaksızın zaman aşımı süresi sona erer. Ceza hukuku, kazanın oluş şekline bağlı olarak daha uzun bir zaman sınırı belirleyebilir.

Aracın değeri orijinal fiyatından daha az ise nasıl geri kazanılır?

Doğrudan kazadan sorumlu taraftan ya da aracın sigortacısından tazminat talep edebilirsiniz. Tazminat için Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurabilir ya da Asliye Ticaret Mahkemelerinde icra takibi başlatabilirsiniz.

Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde uyuşmazlıkları çözen bilirkişiler Sigorta Hukuku hakemleridir. Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından verilen kararlar mahkemelerin kararları ile aynı ağırlığa sahiptir. Sigorta Tahkim Komisyonu’nun 5.000 TL’nin altındaki uyuşmazlıklarda verdiği kararlar nihai etkiye sahiptir. İtiraz Hakem Heyeti bu tutarın üzerindeki itirazları değerlendirebilir. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açabilir veya doğrudan icra yoluna başvurabilirsiniz.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır?

Araç değerindeki kaybın hesaplanması şu faktörlere dayanır: hasar tarihi, aracın markası, modeli ve dolaşıma giriş tarihi, kilometresi ve üretildiği yıl. Aracın değeri ne kadar yüksekse, bir kaza durumunda kaybedeceği değer de o kadar fazla olacaktır. Hasarlı parçalar değiştirilirse, herhangi bir değer kaybına neden olmazlar. Hasarlı olan ancak araçta herhangi bir değer kaybına yol açmadan onarılabilecek parçalar.

Herhangi bir kusurunuz yoksa 10.000 TL talep edebilirsiniz. 25 kusurlu iseniz 7.500 TL talep edebilirsiniz. Kaza sizin hatanız değilse 10.000 TL’ye kadar talepte bulunabilirsiniz. 25 kusurlu iseniz 7.500 TL talep edebilirsiniz. 50 kusurlu iseniz 5.000 TL talep edebilirsiniz. Kusurlu iseniz talepte bulunamazsınız.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni SDDK yönetmeliği, sigorta şirketlerinin araç değer kaybını nasıl hesapladığını açıklıyor. 2022 yılından itibaren araç değer kaybı hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.

1. Aracınızın değerini belirlemek için Kasko Araç Değerleme Listesinin ortalamasını kullanacaksınız.

Aşağıdaki tabloda otomobillerin katsayıları listelenmiştir.

Değer Kaybı Hesaplama

Aşağıdaki tabloda, hasarlı parçaların katsayılarını hesaplamak için bir formül bulacaksınız.

değer kaybı sorgulama

hasar değer kaybı

Toplam değer kaybını hesaplamak için piyasa değerini yukarıdaki tablolarda listelenen katsayılarla çarpın. Buna rayiç değer katsayısı da dahildir.

Bir aracın değer kaybetmesi durumunda yapmanız gereken ilk şey nedir?

1. Kazayı diğer sürücüye bildirin. Kazaya neden olan sürücü rapor tutmak istemiyorsa, kazayı rapor etmek için polise başvurun.
Onarımlar için bir fatura alın.
Kaza raporunuzu, servis faturanızı, fotoğraflarınızı ve ehliyetinizi amortisman konusunda uzman bir avukata gönderin.

Avukatlar bir arabanın amortismanı için ne kadar ücret alır?

Bu durumlarda, genellikle peşin bir ücret alınmaz, ancak avukatlık ücretinin üzerinde anlaşılan bir yüzdesi alınır. Hesaplanacak yüzde genellikle %20 – 25 arasındadır.

Yasa, değer kaybeden araç değerinin geri alınmasına yönelik yasal sürecin belirli formalitelere ve zaman sınırlamalarına uymasını şart koşmaktadır. Haklarınızı korumak için amortisman yasalarını bilen bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Author'dan Daha Fazla:

+ There are no comments

Add yours