AVUKAT MAAŞLARI

Son yıllarda hukuk ve hukuk çalışmaları giderek daha popüler hale geliyor. Avukatlar ne kazanıyor? Hukuk okumanın amacı nedir? Bu soruları her zaman alıyoruz. Baro’da bir avukat için iş ilanı verdiğimizde gelen CV’lerden farklı niteliklere sahip kişilerin başvurduğunu görebilirsiniz. Farklı niteliklere sahip birçok insan avukat olmakla ilgileniyor. CV’leri tararken aralarında bir arkadaşım da vardı. En iyi kariyerlerden biri olan bilgisayar bilimcisinin CV’sini kabul etmekten mutluluk duydum. Bu sorunu çözmenin zamanı geldi. Avukat olmayı hayal eden herkesi umutları ve gerçekler arasındaki uçurum konusunda uyarmak istiyorum.

Daha sonra hukuk öğrencisi arkadaşlarımdan “avukatların çok para kazandığını” veya “avukatların her zaman işi olduğunu” duydum. Hukuk fakültesi mezunları devletin hemen her kademesinde çalışabilir. Hukuk okuyan ve avukat olan kişilerin hiçbir zaman işsiz kalmayacağına inanılır. Her üç gençten birinin işsiz olduğu ülkemizde birçok kişi avukat olmayı altın bilezik gibi görüyor ve hukuk fakültelerine kaydoluyor. Bakalım altını hala görebiliyor musunuz, yoksa rengi mi değişti?

Hukuk okumanın değeri nedir?

Avukat olmanın maliyetinden bahsedelim. Avukat olmak için YKS’yi geçmeniz gerekiyor. Her zaman istisnalar vardır. Adalet savaşçıları buna iyi bir örnektir. Adalet savaşçısı nedir? Bir yöntemi olduğunu duymuştum. İki yıl boyunca adalet eğitimi alıyorsunuz. Açık öğretim bile mümkün. Hukuktan ticarete geçmek için dikey bir sınavdan geçmeniz gerekiyor. Oh, harika. Bu adamlar adalet savaşçısı. Arkadaşım özel bir kurumdan barajdan bir puan fazla alarak MBA yaptı. Bir yıl sonra hukuktan işletmeye geçti. YKS’yi çözemezseniz yine de zor olan hukuk sınavına girebilirsiniz.

Hukuk fakültesine gitmeye karar verdiniz. Hukuk fakültesi ne kadar sürüyor? Hukuk fakültesi ne kadar sürüyor? Bazen programın hedefi beş yıla uzatmaktır. YKS için en az 4 yıl çalışmalısınız. Neden mi? Ülkemizde hukuk eğitimi tamamen ezbere dayalı! İnternette saniyeler içinde bulabileceğiniz bilgileri ezberlemek için dört yıl harcıyorsunuz. İngilizler bunu Hindistan’ı sömürgeleştirdiklerinde yaptılar. Öğrencilere özgürlüklerini ve bağımsızlıklarını unutturmak için logaritmayı ezberlettiler. Biz de eğitim adına İngilizlerin sömürgeleştirme sırasında yaptıklarını yapıyoruz. Eğitim sistemimizin büyük çoğunluğu ezberci. Hukuk, eğitim sistemimizin en önemli parçasıdır.

Hukuk dersi bittiğine göre sorun çözüldü mü? Evet, sorun çözüldü. Bugünden dört yıl sonra, hukuk fakültesine başlayanların avukat olmak için sınava girmeleri gerekecek. Hukuk fakültesi giriş sınavının da en az YKS kadar zorlu olması bekleniyor.

Stajyer avukat maaşları

Hukuk eğitiminizi tamamladınız. Eğitiminizi tamamladınız. Stajınız başlıyor. Cem Yılmaz’ın stajyer tanımına kulak verelim.

Öğrenci avukatlık deneyimi köleliğe benzetilebilir. Staj bulmak çok zor. Neden mi? Tecrübe gerekiyor. Beni yanlış anlamadınız. Hukuk fakültesinden yeni mezun olmuş birinin staj yapabilmesi için deneyime ihtiyacı vardır. Çoğu hukuk öğrencisi hukuk bürolarında çalışıyor. Ya staj imkanı varsa? Stajyer bir avukatın ortalama maaşı ne kadar? 1500 TL. Bu düşük maaş sizi bir yıl boyunca ayak işlerine koşturur. Benim staj yaptığım dönemde Uyap yaygın olarak kullanılmıyordu. Bir posta memuru gibi mahkemelere dilekçe götürürdüm. Her gün Çağlayan’dan Bakırköy’e, Kartal’a kadar İstanbul’u turlardım. Hey, ne güzel günlerdi.

Yeni bir avukat için ortalama başlangıç maaşı nedir?

Diyelim ki her şeyi yaptınız. Hukuk okudunuz ve YKS’yi geçtiniz. Hukuk mesleklerine giriş sınavını geçtiniz. Stajınızı tamamladıktan sonra avukatlık kariyerinize başladınız. Yeni bir avukat ne kadar kazanıyor biliyor musunuz? 3000 TL. Tüm bu masraflardan sonra aldığınız maaş asgari ücretin biraz üzerinde.

Ortalama avukat maaşı ne kadar?

Avukat Maaşları

Kendi bürosu olan avukatların kazançlarını hesaplamak zordur. Alt ya da üst sınır yoktur. Barolar Birliği ücret tarifesi, avukatların dava başına ne kadar kazandıklarına dair bir örnek verir. Ortalama avukat ücretleri burada gösterilmektedir. Ücretler, boşanma avukatı veya iş avukatı kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak da değişebilir.

Hukukta Hayaller ve Yaşamlar

Diğer tüm mal ve hizmetlerde olduğu gibi avukatların değeri de arzın artmasıyla birlikte azaldı. Avukat sayısı her geçen gün durdurulamaz bir şekilde artmaktadır. Her ile bir üniversite kurulması kampanyası ilk başta olumlu gibi görünse de sonrasında olumsuz sonuçlar doğurdu. Özellikle hukuk mezunları için. Her üniversiteye bir hukuk bölümü eklendi çünkü donanımsız yeni bir fakülte açmak kolay.

Şu anda 135 hukuk fakültesi var. 2005 yılında 31 hukuk fakültesi vardı. O zamandan bu yana sayı dört katına çıktı. Hukuk fakültelerinin kontenjan sayısının artması da dikkat çekicidir. 2013’te 81.000 olan avukat sayısı önemli ölçüde artarak bugün 150.000’in üzerine çıkmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki avukat sayısı son yedi yılda iki kattan fazla artmıştır. Hukuk fakültesine 2013 yılında başlayanların tamamı eğitimlerini tamamlamış olacağından, 2024 yılında avukat sayısının iki katına çıkması beklenmektedir.

Avukatların sayısı ve kalitesi arttıkça, avukat olmanın değeri de artıyor. Hayat ile hayaller arasındaki uçurum her geçen gün daha da açılıyor. Kendinizi bir avukat, zengin ve Mercedes’e binen biri olarak hayal etmemelisiniz.

Etrafta çok zengin avukat olduğunu mu düşünüyorsun? Bir sürü zengin avukat var. Bazı avukatlar listede yer alıyor. İstanbul Barosu Başkanı’na göre 50 avukatlık bürosu, avukatlardan elde edilen gelirin yüzde 92’sini paylaşıyor. Yani hemen her meslekte olduğu gibi hukukun dağılımında da büyük bir adaletsizlik var. Bu elli bürodan birinde ortak olma potansiyeliniz olduğunu düşünüyorsanız başvurabilirsiniz. Görünüş pek iyi değil.

Avukat olma hevesinizi ya da bu mesleğe olan tutkunuzu kırmak istemem. Yoksa öyle mi? Taş mı yiyorsun? Her yıl 20.000 avukat geride kalırsa ne olur? Sokakta satılan dilekçeler dikkate alınmalı mı?

Avukat olmanın ve hukuk eğitimi almanın sayısız faydası vardır

Zaman içinde bir avukatın mali durumu iyileşebilir. Masrafları karşılayarak ve zorlukların üstesinden gelerek iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Haklarınızı bilmek önemlidir. Başkalarının haklarını almalarına yardımcı olmak da iyidir.

Eğer hukuku seviyorsanız ve bu konuda tutkuluysanız hukuk okumanızı tavsiye ederim. İyi bir iş bulacağınızı veya avukatların çok para kazanacağını düşündüğünüz için hukuk okuyacaksanız, tavsiye etmem. Tahmini maaş, ödeyeceğiniz miktara kıyasla düşüktür. Eğer başka bir alanda iş bulamıyorsanız, avukat olmaya değmez. Amerika Birleşik Devletleri’nde işsizlik ciddi bir sorundur. Ne kadar nitelikli olursanız olun, iş bulmak zor olabilir. Hukukta da durum çok benzerdir. Seçtiğiniz meslek YKS stajı ve YKS dahil 6 yıllık sıkı bir çalışmanın odağı olursa daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Tüm karamsarlığıma rağmen avukat olmaya karar verirseniz gizli silahım elinizin altında olacak. Zor zamanlarınızı atlatmanıza yardımcı olacak bir kampanya hazırladım. Sizi dışarı çıkarmak için tüm TV kanallarında yayın yapacağım.

Author'dan Daha Fazla:

+ There are no comments

Add yours