DİLEKÇE ÖRNEĞİ

dilekçe

Artık hepimiz herhangi bir işlemde dilekçe örneği bulma ihtiyacını hissettik. Sonuç olarak, istisnasız hepimiz hayatımızın en azından sonunda bir dilekçe yazmak zorundayız. Bu yazımızda dilekçe yazımı hakkında genel bilgiler vereceğiz. Yazımızın geri kalanında, günlük hayatınızda size yardımcı olabilecek mümkün olduğunca çok sayıda farklı dilekçe örneğine yer vermeye çalışacağız. Şimdi sunduğumuz dilekçe örneklerini alabilir ve bunları kendi özel durumunuza göre kullanabilirsiniz. Dava dilekçesi yazmak özel bir süreçtir. Haklarınızı kaybetmemek için bir avukattan yardım almanızda fayda var. Dava süreci hakkında bilgi almak istiyorsanız, dava açmanın en iyi yollarından biri hakkındaki makalemizi değerlendirmenizi öneririz.

Dilekçe nedir?

Dilekçe vermek, Anayasamızın 74. Maddesi tarafından korunan bir haktır. Tüm sakinlerimiz istek ve şikayetlerini bir dilekçe ile kamu kurumlarına iletme hakkına sahiptir. Dilekçe, kişilerin resmi veya gayri resmi kurum ve kuruluşların yetkili mercilerine istek veya şikayetlerini yazılı olarak bildirdikleri imzalı bir belgedir. Bir dilekçe tek bir kişi tarafından ya da bir grup tarafından oluşturulabilir.

Dilekçe Yazma Stratejileri?

Dilekçemizde yer alması gereken havayı 6 başlık altında toplayacağız. Bunlar; tarih, makamın unvanı, konu metni, imza, dilekçe sahibinin unvanı ve soyadı, dilekçeyi yazan kişinin imzası. Şimdi tipik olarak bir dilekçe yazmanın en iyi yollarından birine göz atalım:

Öncelikle, her zaman düz, çizgisiz beyaz bir kağıt almalıyız, belki A4 boyutu güzeldir. Bir bilgisayar, daktilo vb. kullanmak isteyebilirsiniz ya da büyük olasılıkla elle yazabilirsiniz. Dilekçenizi elle yazanlar için, ideal olarak mavi veya siyah mürekkepli kalemler kullanmanızı öneririz. Başlık, dilekçe veya eleştiri hangi kurum veya makamı ilgilendiriyorsa ona yönelik olmalıdır. Dilekçenin veya eleştirinin metin içeriği kolay ve anlaşılır olmalıdır. Dilekçe boyunca eleştirel ve saygılı bir dil ve ihtişam kullanmak en iyisidir. Dilekçe veya eleştiri yasalara uygun olmalı, davanın bilgilerini kanıtlamalı ve açıklamaları ortaya koymalıdır.

Dilekçenizin üst makama hitaben yazılması gerekiyorsa, metin içeriği (durumu bilgilerinize sunarım) ile bitmelidir. Amacınız üst makamın bir sorunu çözmesi ise, metinsel içerik materyali (zorunlu olanı saygıyla talep ediyorum) ile bitmelidir. Bir hareket için yetki talep etmek istiyorsanız, metinsel içerik materyalinizi (İzninizi saygıyla talep ediyorum) ile bitirebileceksiniz. Metin içeriğinin sonunda yer ve tarih belirtilmelidir. Dilekçenin sağ arka yüzünde, dilekçe sahibi dilekçesini adı ve soyadı ile birlikte işaretlemelidir. Son olarak, dilekçenize eklenmesi gereken herhangi bir evrak varsa, bunlar dilekçenin sonunda (Ekler) başlığı altında listelenmelidir. Düzenli olarak kullanılan dilekçe örnekleri aşağıda verilmiştir.

Dilekçe Örnekleri

İstifa Dilekçesi Örneği

İstifa dilekçesi, işçinin iş sözleşmesini tek taraflı olarak feshettiği bir dilekçedir. İstifa dilekçesi verildiğinde kıdem tazminatı alınamayacağına dair yaygın bir kanı olsa da bu düşünce kabul edilmemelidir. Eğer iş sözleşmesinin feshi için haklı bir neden varsa, işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir. Haklı nedenlerin neler olduğuna dair detaylı bilgi için işçi hakları makalemizi inceleyebilirsiniz.

………………………… ŞİRKET

…/…/…/….. Çalışmakta olduğum grubunuzdan …/…/…… tarihi itibariyle ayrılıyorum. Kıdem tazminatım ve her türlü işçilik alacaklarım saklıdır.

Gereğinin yapılmasını arz ve talep ederim.

Unvan :

İmza

Tarih :

İstifa dilekçesi örneğini cümle formatında almak için buraya tıklayınız: İstifa Dilekçesi Kalıbı

Digiturk İptal Dilekçesi Örneği

Digiturk üyelik iptali için vereceğiniz dilekçede çeşitli hususların yer alması gerekmektedir. Abonelik iptal dilekçenizi kimlik fotokopiniz ile birlikte Digiturk Alıcı Şirketlerine faks yolu ile iletmeniz durumunda işleme alınabilmektedir. Bu konuda yazmanız gerekebilecek dilekçenin bir örneği aşağıdaki gibidir:

DIGITURK MÜŞTERI HIZMETLERINE

TALEP EDEN KULLANICI

ADI SOYADI : …………………………………………………….

T.C KİMLİK NUMARASI : ……………………………………………………..

DİGİTURK ABONE NUMARASI : ……………………………………………………..

İLETİŞİM NUMARASI : ……………………………………………………..

KONU : Digiturk abonelik iptal talebi

İPTAL NEDENİ : Söz verilen HD kanalların gönderilmemesi, spor aktiviteleri kanallarının eksikliği ve gerçekten aşırı değerlenmiş olması

AÇIKLAMALAR :

Digiturk Alıcı Şirketler Danışmanı ……………… ile yaptığım telefon görüşmesinde Digiturk aboneliğimin iptalini talep ettim. Aboneliğimin iptal edilebilmesi için iptal talebimi içeren bir dilekçenin ve kimlik fotokopimin 0212-473 99 99 99 numaralı telefona fakslanması gerektiği bilgisini almıştım. Bu işlemleri gerçekleştirdiğim takdirde iptal işleminin gerçekleşeceği konusunda müşteri hizmetleri pazarlama danışmanınız tarafından bilgilendirilmiştim. Bunun üzerine size bu dilekçeyi yazma gereği duydum.

SONUÇ ve TALEP : Belirtmiş olduğum açıklamalardan dolayı Digiturk aboneliğimin iptal edilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …../…../…..

İptal Talebi

…………………………………..

İMZA

EK: Kimlik Kartı Fotokopisi

İsterseniz, şimdi sunduğumuz dilekçe şablonunu alacaksınız. Daha sonra bu dilekçe şablonunu edinebilecek ve özel senaryonuza uygun olarak düzenleyebileceksiniz.

Dilekçe şablonunu Phrase formatında almak için buraya tıklayın: Digiturk İptal Dilekçesi Şablonu

Millenicom İptal Dilekçesi Örneği

Millenicom’dan alacağınız internet hizmetini iptal etmek istiyorsanız, kuruma bir dilekçe yazmanız ve kimlik fotokopinizi göndermeniz gerekmektedir. Dilekçeyi ilgili kuruma faks ya da e-posta ile gönderebileceksiniz. Dilekçenizi gönderdikten sonra talebiniz işleme alınacaktır. Bu konuda yazmanız gerekebilecek bir dilekçe örneği aşağıdaki gibidir:

MİLLENİCOM TELEKOMİKASYON HİZMETLERİ A.Ş MÜDÜRLÜĞÜ

Talep Eden Özel Kişi : ………………………………………….

T.C. Kimlik No : ………………………………………….

İletişim Bilgileri : ………………………………………….

Talep Konusu : Millenicom Abonelik İptali

Hizmet Miktarı: ……………………………………..

Abonelik Derecesi: ………………………………………….

Talep : Yukarıda bilgileri verilen firmanızdan almakta olduğum net hizmetin/aboneliğin iptalini talep ediyorum. Tarih: …../…../…….

Unvan ve Soyadı:

İmza

EK: Kimlik Kartı Fotokopisi

İsterseniz, şimdi sunduğumuz dilekçe şablonunu alacaksınız. Daha sonra bu dilekçe şablonunu edinebilecek ve özel senaryonuza uygun olarak düzenleyebileceksiniz.

Dilekçe örneğini Phrase formatında almak için tıklayın: Millenicom İptal Dilekçesi Örneği

Superonline İptal Dilekçesi Örneği

Aboneliğinizi iptal ettirmek isteyenler için; dilekçenizi kimlik fotokopiniz ile birlikte Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin faks numarasına göndermeniz durumunda hizmet iptal talebiniz işleme alınabilir. Bu konuda yazmanız gerekebilecek dilekçenin bir örneği aşağıdaki gibidir:

Turkcell Superonline İletişim Hizmetleri Anonim Şirketi’ne

Alışverişçinin İlk ve Son Unvanı: ……………………………………………………………….

Alışveriş Tutarı: ……………………………………………………………………..

İptal Talebinin Amacı: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

İletişim Miktarı: ………………………………………..

İstek: Öğrenmeye devam ettiğim Turkcell Superonline net hizmetimi ve aboneliğimi sonlandırmak istediğimi beyan ederim. Gerekli işlemlerin yapılmasını rica ederim.

…../…../202.. Kimlik ve Soyadı: İmza:

Ek: Kimlik Kartı Fotokopisi

İsterseniz, şimdi sunduğumuz dilekçe şablonunu alacaksınız. Daha sonra bu dilekçe şablonunu özel senaryonuza uygun olarak düzenleyebileceksiniz.

Dilekçe örneğini Phrase formatında almak için buraya tıklayın: Superonline İptal Dilekçesi Örneği

Turknet İptal Dilekçesi

Bu internet servis sağlayıcısından almakta olduğunuz hizmeti sonlandırmak istiyorsanız, bu talebinizi bir dilekçe ile kuruma bildirmeniz gerekmektedir. Burada da yine dilekçenin ekine kimlik fotokopinizi eklemeniz gerekebilir. Hizmet iptali için 4 yöntem bulunmaktadır. Bunlar e-devlet, e-faks, geleneksel faks, posta/kargo yöntemleridir. İptal dilekçenizi bu yöntemlerden mutlaka birini kullanarak gönderebileceksiniz. Bu konuda yazmanız gerekebilecek bir dilekçe örneği aşağıdaki gibidir:

TURKNET İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.

Telefon / Abone No:

İletişim Miktarı ve E posta Yerleşimi:

Şu anda firmanızdan hizmet almaktayım ………………………………………………….. Numaralı telefon hattına ait (şahıs/firma) adsl net hizmetimin iptalini talep ediyorum.

Tarih: ……/……/………..

Unvan Soyadı: İMZA :

EK: Kimlik Fotokopisi

İsterseniz, şu anda sunduğumuz dilekçe şablonunu alabilirsiniz.

Dilekçe örneğini Phrase formatında almak için buraya tıklayın: Turknet İptal Dilekçe Örneği

Belediye Dilekçe Örneği

Mahalle sakinleri olarak hepimizin, yapılması gereken bir iş veya işlemle ilgili olarak mahallemizi kapsayan yerel makamlara yazılı bir dilekçe vermemiz gerekebilir. Bu yerel makamlar arasında en sık karşılaşacağımız makam belediyedir. Birçok farklı noktada belediyelere yazılı dilekçe vermemiz gerekebilir. Bu bölümde size bu dilekçelerden sadece birkaç örnek sunmak istiyoruz:

1) Belediye Ağaç Kesim Dilekçesi

TARSUS BELEDİYE BAŞKANLIĞI

PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ

Koca Çınar Mahallesi, Alparslan Türkeş Bulvarı, Kırklar Yolu, 15 Kapı Civarı Seven Sitesi bahçesinde tehlike arz eden ve yıkılması gereken apartman inşaatının yerinde inceleme yapılarak gerekli işlemin yapılmasını arz ederim. 05/12/2025

Apt. Amiri Kaşe ve İmza

İletişim Miktarı:……………………………………..

Benzer bir durum veya eleştiriniz varsa; dilekçe şablonunu alabilir, somut senaryonuza uygun olarak düzenleyebilir ve kullanabilirsiniz.

Dilekçe örneğini Phrase formatında edinmek için buraya tıklayın: Belediye Ağaç Kesim Dilekçesi

2) Belediye Yenileme İzin Dilekçesi

PENDIK BELEDIYESI

İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ

KONU Yenileme Ödeneği Talebi

İstanbul İli, Pendik İlçesi, Cevizli Mahallesi, Üsküdar Caddesi, Apt No: 52/5; 11502 Ada, 15 Parsel, 5 numaralı tarafsız yarı için tadilat ruhsatı almak istiyorum. Gereğini saygılarımla arz ederim. 05/05/2021

Unvan ve Soyadı:

İmza

İletişim No:

EK:

  • Tapu Senedi Örneği,
  • (vekil olması durumunda) Yetkili Vasıflı Mankenin Yetkisi
  • (başvuru sahibi bir şirket ise) grubun tüm unvanını ve vergi türünü ve imza sahibinin yetki belgesini gösteren bir belge, (başvuru sahibi saf bir birey ise) kimlik kartının bir kopyası

Binanızı yenilemek istiyorsanız, tadilata başlamadan önce belediyeden izin almanız çok önemlidir. Yenileme izni almak için, mülkün yetki alanında bulunduğu belediyeye bir dilekçe sunulmalıdır. Kullanmadan önce, yenileme izni için gerekli teknik uzmanlığı ve evrakları toplamak isteyeceksiniz. Aksi takdirde, dilekçeniz büyük olasılıkla etkisiz kalacaktır. Yalnızca bu evraklar sunulduktan sonra, yenileme izni dilekçesi ile zorunlu ruhsatı almak mümkündür. Yukarıda sunduğumuz dilekçe örneğini temin edebilir, kendi gayrimenkul bilgilerinize göre düzenleyebilir ve kullanabilirsiniz. Bu süreçte eğitimli bir gayrimenkul avukatından yardım alabilirsiniz.

Dilekçe örneğini Phrase formatında edinmek için buraya tıklayın: Belediye Tadilat İzni Dilekçe Örneği

Kredi Yurtlar Kurumu Kuruluş Dilekçesi Örneği

Üniversite öğrencileri bu kuruma kısaca KYK olarak bakarlar. Bu kurum, üniversite öğrencilerine üniversite dönemi boyunca kredi, burs ve yurt gibi birçok seçenek sunar. Üniversite öğrencileri, araştırmaları boyunca şüphesiz bu kurumla yakın temas halinde olacaklardır. Bu yakın temas nedeniyle, bu kuruluşa birçok konuda yazılı bir dilekçe sunmak çok önemli olabilir. Araştırmanıza başlamadan önce, araştırmanız boyunca ve araştırmanızı bitirdikten sonra Kredi ve Yurtlar Kurumuna dilekçe vermeniz gerekecektir. Bu konuda size kullanabileceğiniz bazı dilekçe örnekleri sunmak istiyoruz:

1) KYK Bursiyer Konut Kredisi İptal Dilekçesi

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI

KREDİ VE YURTLAR KURUMU KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI’NA

Şu anda grubunuz tarafından sağlanan eğitim ipoteğinden yararlanıyorum. Eğitim ipoteğinden yararlanmak istemediğimi beyan ederim. Tarafıma verilen eğitim ipoteğinin iptal edilmesini ve iptalin tarafıma bildirilmesini saygılarımla arz ederim.

…./…./…..(tarih) Unvan ve Soyadı

…………………………………………………………

İMZA

T.C. Kimlik No:

Sınavın yapıldığı eğitim kurumu:

Cep Telefonu:

E-posta Adresi:

Yerleşim Yeri Adresi:

Bu dilekçe örneği, şu anda KYK İpoteği alan ve bu ipotekten farklı bir şekilde yararlanmayı durdurmak isteyen birçok kişi için bir örnektir. İsterseniz bu dilekçe örneğini alabilir, özel bilgilerinize göre düzenleyebilir ve ipotek iptal sürecinizde kullanabilirsiniz.

Dilekçe örneğini Phrase formatında almak için buraya tıklayın: KYK Burs İpotek İptal Dilekçesi

2) KYK Yurt İzin Dilekçesi

KREDİ ve YURTLAR KURUMU

ESKİŞEHİR MİHRİME HATUN ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NE

…………………………………………… yurdunuz, C blok, beşinci kat, 127 numaralı oda ve 3 numaralı yatakhanede kayıtlı TC kimlik numaralı öğrenciniz olarak; sağlık nedenlerimden dolayı eve gitmek zorundayım. Bu nedenle …../…../……… ve …../…../…../…../………… adresleri arasında bana izin verilmesini saygılarımla arz ederim.

Tarih

Unvan ve Soyadı:

İmza

EK: Kimlik Fotokopisi vb. doküman (talep halinde dilekçe tekrarı ile ilişkilendirilebilir)

Yukarıda verdiğimiz dilekçe örneği KYK’ya bağlı bir yurtta kalan öğrencinin yurttan ayrılması ile ilgilidir. Siz de bu dilekçeyi alabilir ve istediğiniz hazırlıkları yaparak kullanabilirsiniz.

Dilekçe örneğini Phrase formatında almak için buraya tıklayınız: KYK Yurt İzin Dilekçesi

3) KYK Geçiş Dilekçesi

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI YÜKSEKÖĞRETİM

KREDİ VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ANKARA

Anadolu Koleji, Hukuk Fakültesi, Hukuk Bölümü, ………………………………………….. 2. 12 aylık öğrenci olarak; Akdeniz Koleji, Hukuk Fakültesi, Hukuk Bölümü’ne merkezi yerleştirme puanıyla geçiş yapmaya hak kazandım. …………………. Tarihinde ilgili fakülteye giderek kaydımı yaptırdım. ……………………………. Kurumunuzdan kimlik numarası ile öğrenci kredisi alıyorum. Bursiyer Kredimin Akdeniz Fakültesine aktarılması için gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyorum.

Tarih

Unvan ve Soyadı:

İmza

T.C. No:

İpotek No:

E-posta Adresi

Cep Telefonu :

Anlaşmalı Olduğu :

Ekler

1-Yeni üniversite kayıt sertifikalarım

2-Modası geçmiş üniversiteden transkript

3-Kimlik Fotokopisi

Yukarıda sunduğumuz dilekçe şablonu, yüksekokulunu değiştiren bir öğrencinin, öğrenci kredisi faturalarını takip etmek için Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvurması gereken bir dilekçe örneğidir. Benzer bir durumunuz varsa, şimdi sunduğumuz dilekçe şablonunu alacak, özel durumunuza göre özelleştirecek ve işleminizde kullanacaksınız.

Dilekçe örneğini Phrase formatında almak için buraya tıklayın: KYK Geçiş Dilekçesi

Merhametli Ayrılış Dilekçesi

Mazeret izni, devlet memurları için birçok durumda kullanılabilen bir haktır. Bu izin 657 sayılı Devlet Memurları Yönetmeliği’nin 104. maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu maddede birçok farklı durum için tamamen farklı izin süreleri öngörülmüştür. Bir devlet memuru olarak mazeret izni kullanmak istiyorsanız; öncelikle söz konusu maddede belirtilen birçok izin durumundan birine sahip olup olmadığınıza bakmanız gerekebilir. Eğer bu durumlardan biri sizin için geçerliyse, bağlı bulunduğunuz kurumun ilgili birim müdürlüğüne hitaben bir dilekçe yazmanız gerekebilir. Mevcut durumunuzda en fazla hangi aralıklarla izin kullanabileceğiniz yönetmelik maddesinde belirtilmiştir. Bu süreyi tamamen talep edebileceğiniz gibi mazeretinize uygun kısmi bir süre de talep edebileceksiniz. Yönetmelikte düzenlenen pek çok mazeret durumundan birine ilişkin bir mazeret ayrılış dilekçesi örneğini sizlere sunmak istiyoruz:

ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜĞÜ Salihli/MANİSA

10/03/2021 tarihinde eşimin annesi vefat etti. Bu vefat nedeniyle 657 sayılı Devlet Memurları Yönetmeliğinin 104 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca 7 (yedi) gün mazeret izni kullanmak istiyorum. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

11/03/2021

ADRES

İkametgâh : Unvan ve Soyadı

Yetkili Makam : {Nitelikler}

İletişim Miktarı : Kayıt Miktarı

İmza

Devlet memuruysanız ve mazeret izni almanızı gerektirecek bir durumunuz varsa; şimdi verdiğimiz dilekçe örneğini alabilir, senaryonuzla ilgili hazırlıklarınızı yapabilir ve bu dilekçeyi mazeret izni almanız gereken kurumun ilgili müdürlüğüne teslim ederek mazeret izni talebinizi iletebilirsiniz.

Dilekçe örneğini cümle formatında edinmek için buraya tıklayınız: Mazeretli Ayrılış Dilekçe Örneği

Okul Dilekçe Örüntüsü

Bu başlık altında; genellikle ortaokul, lise ve yüksekokullarda kullanılan birkaç dilekçe örneğinden bahsedeceğiz. Üniversitede kullanılan dilekçe örneklerini sonraki başlıklar altında inceleyeceğiz.

1) Seçmeli Ders Dilekçe Örneği

Özellikle ortaokul ve yüksekokullarda, temel uygulamaların yanı sıra bazı uygulamaların seçimi akademisyenlere bırakılır. Bu uygulamalar seçmeli dersler olarak bilinir. Her kolej, üniversite öğrencilerine bedensel durumlarına ve oradaki öğretim görevlilerine göre belirli uygulamalar sunar. Yeterli sayıya ulaşılırsa, o ders büyük olasılıkla sunulacaktır. Her üniversitenin durumunun tamamen farklı olması nedeniyle, üniversite yönetimi aralarından seçim yapabileceğiniz uygulamalar hakkında sizi bilgilendirecektir. Daha sonra seçeceğiniz başvurularla birlikte bir dilekçe göndermeniz istenebilir. Bu dilekçenin bir örneği aşağıdaki gibidir:

YAHYA AKEL FAKÜLTESİ YÜKSEKOKUL MÜDÜRLÜĞÜ Yenişehir/MERSİN

Anne veya babası veya vasisi olduğum öğrencinizin, 11/C Sınıfı, 356 Numaralı, ……………………………………………………………………; 2020 – 2021 Eğitim ve Koçluk 12 ayı için idareniz tarafından sunulan zorunlu olmayan uygulamalardan, 1) Spor Faaliyetleri Eylemleri ve Bedensel Eylemler (2 saat), 2) Çevre Eğitimi (1 saat), 3) Kanunlar ve Adalet (1 saat), 4) Uluslararası Dil (Arapça) (2 saat); toplam 6 saatlik 4 uygulamayı seçtiğini beyan ederim. Zorunlu hareketin yapılmasını talep ediyorum.

Burs Alan Anne veya Baba

Unvan ve Soyadı : Unvan ve Soyadı :

T.C. Kimlik No : T.C. Kimlik No

Tarih ve İmza : Tarih ve İmza:

Şimdi verdiğimiz dilekçe şablonunu bilgisayarınıza indirebilecek ve kendinize göre bir araya getirip kullanabileceksiniz.

Dilekçe örneğini Phrase formatında almak için buraya tıklayınız: Seçmeli Ders Dilekçesi

2) Bursiyer Sertifikaları Talep Dilekçesi

Üniversite öğrencileri için günlük hayatta birçok faktör ve işlem için öğrenci sertifikaları talep edilebilir. Bu belgeyi edinmek için, edinme açıklamasını belirten bir dilekçe yazmanız ve öğrenim gördüğünüz üniversitenin ilgili idari birimine sunmanız gerekebilir. Bu konudaki örnek dilekçemiz aşağıdaki gibidir:

BOSTANCI ANADOLU LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ Kadıköy/İSTANBUL

Lisenizin 10/B sınıfı, 52 numaralı öğrencisiyim, ……………………………………………………………… İstanbulkart öğrenci kartımı yenilemek amacıyla, aktif olarak öğrenim gördüğüm okuldan, ilgili eğitim 12 ayı için öğrenci olduğumu belirten bir öğrenci sertifikası istiyorum. Bu nedenle, adıma bir öğrenci sertifikası almamın zorlaştırılması ve tarafıma sunulması için gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyorum.

05/11/2021

Unvan ve Soyadı

Yerleşim yeri:……………………………………………………………….. İmza

………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………..

Herhangi bir işlev için öğrenci sertifikası almak istiyorsanız, dilekçe şablonunu alabilir, somut senaryonuza göre düzenleyebilir ve dilekçenizi öğrenim gördüğünüz kuruma gönderebilirsiniz.

Dilekçe örneğini Phrase formatında almak için buraya tıklayın: Burs Sertifikası Talep Dilekçesi

Üniversite Dilekçe Örnekleri

Üniversitede öğrenim gören arkadaşlarımızın birçok işlem için üniversite rektörlüğüne veya üniversite dekanlığına dilekçe vermesi çok önemli olabilir. Bu başlık altında, yararlanabileceğiniz birkaç dilekçe örneğine yer vermek istiyoruz:

1) Tek Ders Sınav Asistanlığı Dilekçesi

Bazı üniversiteler, dönem boyunca başvurularında başarısız olan üniversite öğrencilerinin belirli koşullar altında dersi bir kez daha almalarına izin verir. Bu hak tek bir ders için veya 3 başvuru için verilebilir. Bu durumda, bu sınav üç ders sınavı olarak bilinir. Her üniversitenin bu sınavlara girmek için tamamen farklı gereklilikleri olabilir. Genellikle, kolejler tarafından istenen birincil durum, alınacak dersin verilmesi durumunda başlamaya uygun olmaktır. En iyisi, ilgilendiğiniz üniversitenin yasal yönergeleri boyunca temelleri ve prosedürleri kontrol etmektir. Ardından, koşulları karşılamanız ve sınava girmeye uygun olmanız durumunda, bağlı olabileceğiniz üniversiteye hitaben sınava girme talebinizi belirten bir dilekçe göndermeniz gerekir. İşte size tek ders sınavı yardımcı dilekçe örneğimiz:

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ DEKANI

2017 – 2018 Eğitim 12 ay, Bahar Dönemi, son dönem öğrencisi. Bu dersi verdiğim takdirde mezun olmaya hak kazanabilirim. Anadolu Koleji Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde düzenlenen esaslara göre tek ders sınavından yararlanmak istiyorum. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

09/06/2018

İMZA:

Talep Edilen Tek Ders Sınavı:

Ders Kodu:

Kurs Kimliği:

12 ay ve Kursun Süresi:

Dersin Adı Öğretim Elemanı:

Bursiyer

Kimlik ve Soyadı

T.C. Kimlik No

Burs No:

Bölüm / ABD:

İletişim No:

İletişim kurulacak özel kişi:

EK: Not Durum Belgeleri

Eğer siz de benzer bir durumdaysanız, şimdi size verdiğimiz dilekçe şablonunu alıp uygun değişiklikleri yaparak tek ders ya da üç ders sınav programınızda kullanabilirsiniz.

Dilekçe kalıbını Phrase formatında almak için buraya tıklayın: Tek Ders Sınav Yazılım Dilekçesi

2) Büyüleme için Dilekçe

Üniversite öğrencileri, aldıkları uygulamaların sınav notlarına, başarı notlarına, harf notlarına, proje ve özveri notlarına vb. itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz, sınav kağıdındaki maddi hatalar, sınav kağıdının dikkate alınmaması, yanlış not yazımı, kararlaştırılan ağırlık oranlarına uymayan değerlendirme, yasalara uymayan değerlendirme ve birçok farklı faktörle ilgili olabilir. Bir kez daha, üniversitenizin ilgili yasal yönergelerine göz atmanız yararlı olabilir. Her üniversite, bu konuda ilerlemenin doğru yolu hakkında tamamen farklı prosedürler ve yönergeler öngörebilir. İşte bu konuyla ilgili bir dilekçe örneği:

T.C. ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

ÖĞRENCİ İŞLERİ BÖLÜMÜ

Üniversiteniz, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, ……………………………………………. 2019 – 2020 Eğitim-Öğretim Yılı, Onikinci Ay, Bahar Dönemi, FLUID306 Kodlu, Akışkanlar Mekaniği – 2 dersinin 05/05/2020 tarihinde yapılan ve 20/05/2020 tarihinde tanıtılan ikinci ara sınav sonuçlarına aşağıda açıkladığım nedenlerle itiraz ediyorum. Gerekli işlemin yapılmasını saygılarımla arz ederim. 22/05/2020

Unvan ve Soyadı:

İmza

Motive for Enchantment: 05/05/2020 tarihinde yapılan 2. ara sınav

Sihirli Madde Değerlendirilmemiş sınav kağıdı

İletişim Numarası:……………………………………………………….

Eğer bir üniversite öğrencisiyseniz ve notlarınızla ilgili basitçe anlattığımız gibi bir itirazınız varsa, şimdi sunduğumuz dilekçe modelini alacak ve somut senaryonuza uygun olarak oluşturarak itirazınızda kullanacaksınız.

Dilekçe örneğini Phrase formatında almak için buraya tıklayın: Not Yükseltme Dilekçesi

3) Mazeret Değerlendirmesine Uygun Ek Dilekçe

Mücbir bir sebepten dolayı vize veya kapanış sınavınıza katılamayacağınız şüphesizdir. Böyle bir durumda endişelenmenize gerek yok. Bu tür durumlar için bir telafi sınavı başlatılmıştır. Böyle bir durumda, idareye bir dilekçe vermeniz gerekebilir. Burada önemli bir nokta, mazeretinizi belgelemeniz gerektiğidir. İşte telafi sınavı için uygun bir dilekçe örneği:

NISHANTASHI ÜNİVERSİTESİ

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ DEKANI

Üniversiteniz İşletme Bölümü öğrencisiyim, ……………………………………. 2020 – 2021 Güz Dönemi, kayıt yaptıracağım uygulamaların final sınavlarına hasta olduğum için katılamadım. Mazeret sınav hakkımı bu başvurular için kullanmak istiyorum. Mazeretimi belirten hastane raporunu ekte sunuyorum. Gerekli işlemlerin yapılmasını rica ederim. 19/01/2021

Mazereti Nedeniyle Kapanış Sınavına Giremeyecek Olan Başvurulara İlişkin Bilgiler

  • KAMU265 kodlu Finans dersinin B Grubu için 13/01/2021 tarihli nihai sınav;
  • LOJ293 kodlu Lojistik dersinin C Grubu için 14/01/2021 tarihli nihai sınav

İletişim Miktarı: Unvan ve Soyadı:

İmza

Author'dan Daha Fazla:

+ There are no comments

Add yours