KASTEN YARALAMA

Kasten Adam Yaralamanın Cezası

Kasıtlı bedensel zarar, başka bir kişiye kasıtlı olarak acı verilmesidir. Bu onların algılarını veya sağlıklarını etkileyebilir. Bilerek ve isteyerek işlenmesi gerekir. Türk Ceza Kanunu’na göre kişilere karşı işlenen bir suçtur. Kanun, kasten yaralama suçlarında vücut bütünlüğünü korumaktadır. Kasten yaralama suçunun cezası 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasıdır. Aşağıdaki şartların gerçekleşmesi halinde ceza artırılabilir veya indirilebilir. Kasten yaralama ile ilgili sorularınızı bu sayfanın altına kaydırarak sorabilirsiniz. Avukata Sor tüm hukuki sorularınız için başvurabileceğiniz yerdir.

Basit adam öldürmenin cezası nedir?

Basit adam öldürme, bir kişinin neden olduğu yaralanmanın basit bir tıbbi tedavi ile düzeltilebileceği durumlarda ortaya çıkar. Buna saldırı suçları da dahildir. Kremler veya ağrı kesiciler gibi basit tıbbi müdahaleler buna örnektir. Bu suçun cezalandırılabilmesi için polise bildirilmesi gerekir. Cezalandırma için bir şikayet gereklidir. Resmi şikayette bulunan bir mağdur bir yıla kadar hapis ya da para cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Birine tokat atıldığında, yumruklandığında ya da tekmelendiğinde, bu basit bir yaralama olarak kabul edilir. Kasıtlı yaralama, hasar basit tıbbi tedavi ile giderilemiyorsa 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir. Mağdurun kırılan dişleri basit tıbbi tedavi ile onarılamaz. Kavga sırasında hakaret veya tehditte bulunulduğunda ve bunlar ayrı ayrı cezalandırıldığında, ayrı bir suç olarak kabul edilir.

Silahlı bir kişiyi silahla kasten yaralamanın cezası nedir?

Bir kişinin bir başkasını kasten yaralama suçunu işlemesi durumunda, ceza yarı oranında artırılabilir. Bu, resmi bir şikayette bulunmaya gerek kalmadan yapılır. Bir kişi başka bir kişiyi bıçakladıktan sonra bir yıl altı ay hapis cezasına çarptırılırsa, cezası iki yıl üç aya çıkarılacaktır.

 • Fiziksel veya psikolojik olarak kendini savunamayacak durumda olan bir kişi
 • Eski kamu görevlileri
 • Bir kamu görevlisinin nüfuzunu kötüye kullanmak
 • Bir kardeş, eş, ebeveyn veya amir için basit yaralanma
 • Silahın kasten yaralamaya neden olabilecek bir silah olması halinde, kasten adam öldürme suçu kovuşturulabilir.

Adam öldürmenin cezası ağırlaştırılmıştır

Mağdur üzerindeki etkisine bağlı olarak, bir bireyin yaralanmasına neden olmanın iki ağırlaştırıcı nedeni vardır.

 • Kalıcı konuşma sorunları mağdur için kalıcı bir sorundur
 • Kalıcı yüz izleri
 • Bu tehlikeli bir durum
 • Hamile bir kadının zarar görmesine ve çocuğunun erken doğmasına neden olan bir suç
 • Bir veya daha fazla organın veya duyu sisteminin kalıcı olarak zarar görmesi halinde ceza iki katına çıkarılır.

Basit durumlarda ceza üç yıldan az olamaz. Diğer durumlarda ceza 5 yıldan az olamaz.

 • Mağdurun yüzünün kalıcı olarak değiştirilmesi
 • Konuşma veya çocuk sahibi olma yeteneğinin kaybına ne sebep olur?
 • Organlarda veya duyularda işlev kaybı
 • Bir hastalıktan sonra iyileşememe veya bitkisel hayata girme
 • Suç hamile bir kadına karşı işlenirse ve düşükle sonuçlanırsa, ceza iki katına çıkarılacaktır.

Yaralama basit bir yaralama ise, 5 yıldan az olamaz. En yüksek ceza ancak yukarıda listelenen durumlardan biri söz konusuysa sekiz yıl olabilir.

Uzuv kopmasının cezası nedir?

Kırık veya çıkık kemik durumunda yaralama suçunun cezası artar. Yaralanmanın ağırlığına göre ceza yarı oranına kadar artırılabilir. Bir yıl 4 ay ceza alan bir kişinin cezası, kırık olması durumunda iki yıla çıkarılabilir.

Kasıtsız adam öldürme ölümle sonuçlanabilir

Kasıtlı adam öldürmenin neden olduğu zararlar bir kişinin ölümüne neden olabilir. Bu, kasten adam öldürmenin daha ciddi bir şeklidir. Suçu işleyen kişi 8-12 yıl hapis cezasına çarptırılır. Yukarıdaki durumlardan birinin söz konusu olması halinde ceza artırılabilir.

İhmal Yoluyla Adam Öldürme

Bazı durumlarda, kasıtlı bir yaralama, failin ihmali nedeniyle meydana gelebilir. Suçun taksirle işlenmesi halinde yaralama suçunun cezası üçte ikiye kadar indirilebilir.

Kasten yaralama durumunda meşru müdafaa

Fail, mağdurun kendisine veya ailesine saldırması halinde meşru müdafaa kullanacaktır. Fail, mağdurla orantılı hareket etmek zorundadır. Kasten öldürme suçunun faili, mağdurun meşru müdafaa halinde olması veya şartların gerçekleşmesi halinde cezalandırılmayacaktır.

Ceza İndirimi ile Adam Öldürme ve Haksız Tahrik

Haksız tahrik için indirimli ceza, kasten adam öldürme suçunun, failin mağdur tarafından işlenen bir fiil nedeniyle kızgın, üzgün veya acı içinde olması nedeniyle meydana gelmesi durumunda uygulanabilir. Haksız tahrik varsa, birini yaralama suçunun cezası indirilecektir.

Hapis cezasının para cezasına çevrilmesi, ertelenmesi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması

Eğer hapis cezası bir yıldan az ise, para cezasına çevrilebilir. Adli para cezası tek başına uygulanabilen bir yaptırımdır. Ayrı bir hapis cezası mümkün değildir. Hapis cezası sadece ödememe durumunda uygulanır.

Mahkeme, failin daha önce kasıtlı olarak işlenen bir suçtan dolayı en az üç ay hapis cezasına mahkum edilmemiş olması halinde, en az bir yıldan en fazla üç yıla kadar hapis cezasını erteleyebilir.

Cezanın iki yıldan az olması ve suçun daha önce işlenmiş olması halinde hüküm ertelenebilir.

Adam öldürme – yetkili ve görevli mahkeme

Suçun işlendiği yerdeki görevli ilk derece mahkemesi İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’dir. Suç Kartal’da işlenmişse davaya İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi bakacaktır. Ölüm kasten yaralamadan kaynaklanmışsa ağır ceza mahkemesi yetkili olabilir.

Zamanaşımı, Zamanaşımı Süreleri ve Dava Açma Süresinin Sınırları

Basit tıbbi müdahalelerle tedavi edilebilecek yaralanmaların araştırılması için şikayette bulunabilirsiniz. Altı ay içinde şikayette bulunulabilir. Bir mağdur altı aylık süre içinde resmi bir şikayette bulunmazsa, bu hakkını kaybeder.

Basit tıbbi müdahalelerin yaralanmaları tedavi edebileceğini daha önce belirtmiştik. Diğer tüm yaralanmalar için 8 yıllık bir zaman aşımı süresi vardır. Bu süre zarfında savcı ya da herhangi bir kişi ceza davası açabilir.

Kasten Adam Öldürme Suçunun Uzlaştırılması

Basit kasıtlı yaralanmalar müzakere edilebilir. Soruşturmanızın veya kovuşturmanızın ne durumda olduğundan emin değilseniz, en iyisi uzlaşma ile başlamak ve ardından mahkemeye gitmektir.

Suçun ve cezanın ciddiyeti, nasıl ve neden işlendiği de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Duruşma sırasında etkili bir savunma yapabilmek için bu faktörleri tespit etmek çok önemlidir. Adil bir yargılama için hem savunma hem de iddia makamının ceza hukuku alanında uzman kişiler tarafından temsil edilmesi gerekir.


Author'dan Daha Fazla:

+ There are no comments

Add yours