Tazminat Hesaplama

Kıdem tazminatı şüphesiz çalışanlar için en büyük sosyal korumalardan biridir. İşten çıkarıldıklarında, zor durumlarda ellerinde tutacakları tek faktördür. Çalışanların hak ettikleri tazminatın yanı sıra kıdem tazminatının şartlarını ve durumlarını kavramaları da önemlidir. Yukarıdaki sistemi kullanarak kıdem tazminatınızı hesaplayın. Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sorabilir veya tazminatı keşfedebilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Hesaplama?

Tazminatı hesaplamak için öncelikle brüt ücretinizi bilmeniz gerekir. Brüt ücret, sigorta kapsamı primleriniz, vergileriniz ve federal hükümetten yapılan farklı kesintiler maaşınıza eklendikten sonra elde ettiğiniz miktardır. Brüt ücret, hesabınıza yatırılan veya her ay alınan web ücretinizden tamamen farklıdır. Asgari ücretli bir çalışanın 2022 yılında aylık ücreti muhtemelen 4.253 TL (Türk Lirası) iken, brüt ücreti muhtemelen 5.004 TL olacaktır. Tüm vergi ve kesintilerle birlikte brüt tutarı girmelisiniz. Aylık web miktarını değil. Maaş bordronuza bakarak brüt ücretinizi öğrenebilirsiniz. İşvereninizden bordro bilgisine sahip olmamanız durumunda, web ücretinizi brüt ücrete dönüştürebilecek web siteleri vardır.

kıdem tazminatı hesaplama

Kıdem Tazminatı Hesaplama

2022 yılında en yüksek kıdem tazminatı tutarı 10.596 TL idi. Elde edilen ücret ne olursa olsun, 2022 yılı için en yüksek kıdem tazminatı hesaplaması muhtemelen en fazla 10.596 TL üzerinden yapılacaktır.

Aylık avantajlarınızı brüt ücretinize eklemek en iyisidir. İkramiye, ikramiye, seyahat ve yemek ödeneklerine eşdeğer ortak fonları da dahil edebilirsiniz. Bu sınıf, ikramiyeler, seyahat ve yemek ödenekleri (kıyafet ödenekleri ile birlikte), dil ödenekleri vb. ile birlikte tüm ortak fonları içerir. “Aydan Aya Fonlar” başlıklı bölümde, aydan aya yapılan standart fonların miktarını dahil etmek en iyisidir.

Bir çalışan aylık 500 ila 1000 TL arasında ikramiye, üç ayda bir 3000 TL teşvik, 200 ila 500 TL arasında seyahat ödeneği ve 500 ila 500 TL arasında yemek ödeneği alırsa, aylık avantajlar bölümünde ne kadar alır? Aylık avantajlar kısmı, aylık 750 TL ortak prim ücreti + aylık 1000 TL ikramiye + aylık 700 TL yemek ve seyahat faturası = 2450 TL’yi içermelidir. Aylık sosyal avantajlar kısmı genellikle keşif tazminatı ve kıdem tazminatı hesaplama sitelerine dahil edilmez. Bu da tazminatlarda indirime ve hatta personelin mağduriyetine neden olur. İşvereniniz tarafından sağlanan aylık avantajların miktarını dahil etmeyi unutmayın.

Brüt ücret ve aylık avantajlar bölümlerini doldurduğunuzda, tazminat hesaplayıcı rutin olarak keşif ücretinizi ve kıdem tazminatınızı hesaplayacaktır.

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatı alabilmek için, işvereniniz tarafından meşru bir neden olmaksızın işten çıkarılmış olmanız gerekir. Ne kadar haklı olursa olsun, işinizden ayrıldığınızda keşif tazminatı alamazsınız. İşveren, iş sözleşmenizin feshedildiğini keşif aralığından önce size bildirmeli ve iş arama izninizi almanıza yardımcı olmalıdır. Keşif aralığı, çalışanın kıdemine göre artacaktır.

  • Altı aydan daha uzun süredir çalışmayan çalışanlar 2 haftalık ücret alma hakkına sahiptir.
  • 6 ay ile 1,5 yıl arasında iş tecrübesi olan çalışanlar için 4 hafta.
  • İş tecrübesi 1,5 ila üç yıl arasında olan çalışanlar için asgari aralık 6 haftadır.
  • Üç yıldan fazla iş tecrübesi olan işçiler için keşif aralığı 8 haftadır.

İşveren, iş sözleşmesini feshetmesi gereken bir işçiye, söz konusu aralık için fesih bildirimini önceden vermelidir. Hatta işçiye bu süre boyunca iş araması için her gün en az iki saat izin verilmelidir. Aksi takdirde, işçi muhtemelen bu aralıklar için eşit ücrete eşit keşif ücreti alma hakkına sahip olacaktır. Web sayfasının en üst kısmı, keşif ücretinizi kolayca hesaplamanızı sağlar.

Kıdem tazminatı için gerekli durumlar nelerdir?

Kıdem tazminatı almak için temel durum, aynı ofiste bir yıldan az olmamak üzere çalışmış olmanızdır. Bunun yanı sıra, işvereniniz tarafından gerekçe gösterilmeksizin işten çıkarılmış olmanız veya iş sözleşmenizi kendi isteğinizle feshetmiş olmanız gerekmektedir. İşinizden ayrıldığınızda kıdem tazminatı için geçerli olan durumlar aşağıda listelenmiştir.

İşçilik Haklarının Ödenmemesi

Birçok çalışanın ücret, fazla mesai ücreti, yol ücreti, tatil ücreti, ulusal bayramlar için tatil ücreti, iaşe yardımı, ikramiye ve primler, hafta tatili ücreti vb. hakları vardır. İşveren bu alacakları ödemezse veya herhangi bir şekilde ödemezse, işçinin feshi haklıdır. Bu durumda işçi kıdem tazminatına hak kazanır ve hatta ödenmeyen işçilik hakları için dava açabilir. Çalışanların hakları ile ilgili yazımız detaylı bilgi içermektedir.

2) Çalışma Koşullarının Çalışan Yönünde Değiştirilmesi

İşverenler, işçinin yazılı onayı olmaksızın çalışma koşullarını temelden değiştiremezler. Örneğin, bir işçinin evinden uzaktaki görevi veya bir amirin görevinin daha düşük seviyeli bir işe verilmesi, çalışma koşullarında temel bir değişikliktir. İşverenin değişiklik teklifini kabul etmeyen personel de iş sözleşmesini basit bir sebepten dolayı feshetme hakkına sahip olabilir. Hatta kıdem tazminatı bile alabilirler.

3) Emeklilik Sonucu Fesih

Sigorta başlangıcı 08.09.1999 tarihinden önce ise 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün primi olan bir çalışan emekli olabilir. Çalışmaya 08.09.1999 tarihinden sonra başlayanlar ise 25 yıl sigortalılık süresi ve 4500 günü doldurduktan sonra emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı almaya hak kazanacaklardır. Prim gün sayısı 7000’i aşarsa, sigortalılık süresi ne olursa olsun fesih haklı olur. Emeklilik tazminatını web sayfasının uygun tarafından hesaplayın.

4) Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma

Kadın çalışanlar, evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılmaları durumunda kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. İşten ayrılmadan önce keşfetmeyi teklif etmek hayati önem taşımaz. Evlilik tazminatının miktarını hesaplamak için web sayfasının uygun tarafındaki bu sistemi kullanmalısınız.

5) Ordu Hizmeti Nedeniyle İstifa

Zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmek için işten ayrılan çalışanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Kıdem tazminatı almak için işvereninize bir fesih mektubu ve donanma hizmet sertifikası vermeniz yeterlidir. Kıdem tazminatınızı bu web sayfasının üst kısmından hesaplayabileceksiniz.

6) Mobbing mağduru olmak

Mobbing teşkil eden alışkanlıkların iş yerinde kendisine bilimsel, istikrarlı ve uzun süreli bir şekilde uygulanması halinde işçi iş sözleşmesini feshedebilir. Mobbingin ne olduğu ve mağdurları nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

7) Personel Arasında Ayrımcılık

İşverenler personele karşı ayrımcılık yapamaz ve onlara tamamen farklı haklar sağlayamaz. Tüm personele zam yapılırken sadece seçilmiş birkaç kişiye zam yapılması adil değildir. Bu gibi durumlarda, işçi iş sözleşmesini basit bir nedenle feshederse, işverenden 4 aylık ücreti kadar ayrımcılık tazminatı beyan edecektir.

8) Sendikalı çalışanlar için tamamen farklı uygulamalar

İşverenler sendika üyelerine toplu iş sözleşmesi dışında farklı personelden farklı muamele yapamazlar. İşçi sözleşmeyi feshedebilir ve bir yıllık ücreti kadar kıdem tazminatı ve sendikal tazminat talep edebilir.

Sigorta kapsamı primlerinin eksik ödenmesi

Sigorta kapsamı primlerinin genellikle tam olarak ödenmemesi halinde işçi iş sözleşmesini feshedebilir. Bu durumda, finans kurumu tarafından muhtemelen yalnızca asgari miktar ödenecektir.

İşveren tarafından işçiye karşı işlenen suçlar

İşveren tarafından hakaret, risk, bedensel zarar gibi hapis cezası gerektiren bir eylemde bulunulursa, işçi iş sözleşmesini feshedebilir. Personel, iş sözleşmelerini basit bir sebepten dolayı feshedebilir. İşçinin ofisteki herhangi biri tarafından cinsel tacize uğraması ve bunu işverene bildirdikten sonra zorunlu önlemleri almaması da fesih için basit bir tetikleyicidir.

Author'dan Daha Fazla:

+ There are no comments

Add yours